Hry na internetu pro téma spotřeba a výroba

 

http://www.webgames.cz/mega-miner/4117-0/

Při klasifikaci ekonomických činností předcházejících spotřebě a související s výrobou používáme rozdělení na primér, sekundér a terciér. Součástí priméru je i těžba surovin, kterou si ve zjednodušené podobě můžete vyzkoušet v této hře. Účelem je těžit vzácné suroviny a vydělat si tak dostatek peněz. Zpočátku budou vaše kapacity stačit jen na těžbu uhlí, jakmile však vyděláte nějaké peníze, můžete si svůj stroj postupně vylepšovat a tím se dostat i ke skutečně vzácné surovině, jakou jsou diamanty.

 

http://www.superhry.cz/games/1215/

Další důležitou surovinou pro výrobu a spotřebu je ropa. Ve hře Oligarchy máte možnost vyzkoušet si život mocného ropného magnáta, jenž má možnost vybudovat světově proslulou firmu, která ovládne celý trh s tímto přírodním bohatstvím, někdy přezdívaným černé zlato. Nejedná se však o nikterak jednoduchý úkol, budete se totiž muset naučit hospodařit se svými finančními prostředky, které jsou samozřejmě, podobně jako ropa, vyčerpatelné.

 

http://flashgamesspot.com/cs/play/off-shore-fishing-catch-as-many-fishes-as-possibl/flash-game/

Kromě těžby surovin můžeme do priméru zařadit i rybolov. Vyzkoušet si lovení ryb online můžete v této zábavné hře, jejímž cílem je v průběhu dvou minut chytit co nejvíce ryb. Šipkami vlevo a vpravo ovládáte loďku, šipkou dolů spustíte háček, uvolněním klávesy háček zvednete.

 

http://www.webhry.cz/onlinehra/7992/nt-metal-factory.htm

Do sekundéru můžeme zařadit i zpracování kovů. V této továrně na obrábění kovu se nejprve musíte zbavit tolika zbytečných kovů, aby pak továrna mohla pokračovat
v práci. „Vystřelováním“ kulatých objektů na nepotřebné kovy a překonáváním překážek v cestě zajistíte úspěšný provoz této továrny.

 

http://www.gameww.net/greengrocers.html

Třetím odvětvím ekonomiky, terciérem, rozumíme služby, mezi něž řadíme například zdravotnictví, školství, dopravu a mnoho dalších. Patří sem i obchod. V této hře si můžete zkusit provozovat obchod s ovocem a zeleninou. Prodavačka obsluhuje množství náročných hostů, kteří si objednávají jeden pytlík s vitamínovými náložemi za druhým. Podle toho, jak budete při prodávání úspěšní a kolik se vám podaří vydělat peněz, dostanete na konci každého kola bronzovou, stříbrnou nebo zlatou medaili.

 

www.thebakeryshop.org/

Obdobnou hrou je „Pekařství, hra je však o něco náročnější. Na začátku si půjčíte peníze od banky, abyste mohlo pekařství otevřít. Pekař se musí rozhodnout, jaké výrobky upeče a které suroviny při tom použije. Hra umožní pochopit, že lidé mají daleko větší potřeby, než jsou omezené zdroje schopny uspokojit.

 

http://www.duclair.org/gallery/games/bio/

V této spotřebitelské hře se můžete nejen pobavit, ale především dozvědět, jestli „žijete BIO“. Úvodem zodpovíte několik otázek, poté virtuálně nakoupíte svůj typický nákup a na závěr se dozvíte, jak si na tom z hlediska BIO života stojíte.

 

http://www.sipek.roklinka.cz/ecohra/

Hra „Nechci slevu zadarmo“ provází supermarketem a upozorňuje na některá spotřebitelská úskalí. Dozvíte se například, že každý nákup svým způsobem ovlivní spoustu dalších událostí i životů a že tak populární „cenové bomby“ nás ve skutečnosti mohou stát daleko více, než jsme se domnívali.

 

http://www.dayfungames.com/play-online/eco_ego.html

Eco-Ego je hra, která simuluje vztah mezi ekologií a lidským egem, přesněji tedy pojednává o volbě mezi vlastním pohodlím a ekologickým chováním. Jednou z možností je nestarat se o ekologii a díky tomu být snáze spokojený, což je ovšem velmi krátkodobé a neudržitelné řešení, které ve finále ukáže, že ke spokojenosti vlastně nevede. Druhou možností je obětovat něco ze svého pohodlí a chránit tím svět.

 

http://www.hrajozemi.cz/

HRAJ O ZEMI - projekt zpracovává celkem 10 témat, která se věnují životnímu prostředí. Každé téma je zpracováno prostřednictvím online edukativní hry a tematicky zaměřeného e-kurzu. Pro téma Spotřeba a výroba byly vytvořeny materiály k subtématům Životní styl, Bydlení,  Ekodesign, Jídlo a Turismus. Stačí se zaregistrovat a můžete začít hrát.

 

Další zdroje:

 

http://www.hraozemi.cz/odpovedna-spotreba.html

Stránky, kde se dozvíte užitečné informace o odpovědné spotřebě, aneb jak se stát odpovědným spotřebitelem.

 

http://www.zelenykruh.cz/dokumenty/prac-list-spotreba.pdf

Pracovní list Odpovědná spotřeba – nakupování a reklama“ nabízí konkrétní postupy a znalosti, jak snižovat ekologickou stopu, což předpokládá být energeticky a materiálově úspornější.

 

http://www.youtube.com/watch?v=57lj2galvOU

Dokumentární film „Konzumní děti aneb Komercionalizace dětství“ (Consuming Kids) ukazující manipulaci dnešních amerických dětí nenasytnou reklamou, nedostatečnou ochranu, kterou USA dětem před reklamou poskytují, a naznačující možné důsledky každodenního bombardování komerčními vjemy a výchovy ke konzumnímu životnímu stylu. Zde ke zhlédnutí česky.

 

http://www.mzp.cz/C1257458002F0DC7/cz/cesi_spotrebitelsky_raj_publikace/$FILE/OVV-cesi_raj-20090630.pdf

Publikace Ministerstva životního prostředí „Češi ve spotřebitelském ráji (!?)“ pojednává o vývoji a trendech ve spotřebě českých domácností v posledních dvaceti letech. Ke stažení ve formátu PDF.

 

http://www.svetvnakupnimkosiku.cz/files/korenova-slozka-svnk/texty/vite-s-cim-si-hrajete/10-barbie-web.pdf

Zajímavý materiál, který napoví, kdo dostane jakou část z konečné ceny jedné panenky Barbie. Kolik zbude na platy dělníků, kteří ji v Číně či jin asijské zemi vyrábějí, kolik dostanou obchodníci a jaká část padne na reklamu? Konkrétní příklad zobrazující rozdělení ceny výrobku.